Skip to content

A Ganz-gyár Elektrotechnikai Osztálya

A Ganz Ábrahám által alapított, már a kiegyezés előtt világpiaci jelentőségű Ganz-gyár kivételes helyet foglal el a magyarországi gépgyártásban.

Ganz halála után a cég irányítását Mechwart András vette át, akinek szerepe a gyár világszínvonalat elért fejlődésében kiemelkedő fontosságú volt. 1878-ban létrehozta a vállalat Elektrotechnikai Osztályát, Zipernowsky Károly vezetésével.

A Ganz-gyár Elektrotechnikai Osztályának katalógus címlapja

Budán a Kacsa u. 18. szám alatt berendezett osztály kezdetben világítási berendezések tervezésével és létesítésével foglalkozott, melyekhez ívlámpákat, majd később izzólámpákat is gyártott.

A Ganz-gyár Kacsa utcai műhelyépülete

Első munkájuk a Zipernowsky tervei alapján készített, a Ganz-gyár öntőműhelyének elektromos világítótestekkel való berendezése volt 1878-ban, ahol a szénrudas ívlámpákat egy 56 V feszültségű, 12 A áramerősségű egyenáramot termelő dinamóval táplálták meg.

Zipernowsky Károly által tervezett első egyenáramú dinamók egyike 1878-ból

1879-ben az elektromosság, illetve a gyár népszerűsítésére elkészítették a Fővárosi Takarékpénztár Kálvin-téri székházának kivilágítását. A gyár rövid időn belül számos megrendelést kapott egyenárammal táplált világítás kivitelezésére, melyeket a Zipernowsky által tervezett ívlámpákkal és dinamókkal oldottak meg. Említésre méltó a gyárnak az 1879-es szegedi árvíznél nyújtott segítsége, ahol a gátjavítások gyorsítására éjszakai világítást szereltek fel.

Nagy sikert könyvelhetett el a gyár 1882-ben, a budapesti Nemzeti Színház világításának berendezésével (a végleges kivitelezésére 1883-ban került sor), mely egyike volt az első villamosított színházaknak Európában. Bláthy nevéhez fűződik, az 1883-ban megtervezett, „Gnom” nevet kapott egyenáramú dinamó sorozatgyártása. Később, 1885-től felváltotta ezen dinamó gépeket a gazdaságosabb „Delta” jegyű sorozat.

„Gnom” egyenáramú dinamó, 1883

Időközben a gyár Kacsa utcai üzeme már szűknek bizonyult, ezért 1882-re a Fő utcában felépült a villamossági osztály új gyártelepe, s ebben az időben léptek a gyár szolgálatába Bláthy Ottó Titusz és Déri Miksa mérnökök is.

Az Elektrotechnikai Osztály Fő utcai gyártelepe

A Ganz ekkor kezdte el a váltakozó áramú generátorokkal való kísérleteket, annak ellenére, hogy olyan szaktekintélyek, mint Schuckert, Crompton, Siemens, Deprez, Edison nem hittek a váltakozó áram jövőjében.

Nemzetközi bemutatkozásra az 1883. évi bécsi villamossági kiállítás adott alkalmat, ahol a Ganz-gyár Elektrotechnikai Osztálya nagy sikereket ért el kiállított villamossági gyártmányaival.

A bécsi Nemzetközi Elektrotechnikai Kiállítás plakátja, 1883-ból

Itt mutatták be a Mechwart-Zipernowsky féle, egyfázisú generátorhoz közvetlenül kapcsolt gőzgépüket. Ez a „gőzgépvilágítógép” később a Keleti pályaudvar világítását táplálta.

Mechwart-Zipernowsky féle gőzvilágítógép

A külföld figyelme ráterelődött a magyar villamossági gyár munkásságára, s csakhamar befutottak a külföldi megrendelések is: Romániából, Olasz- és Oroszországból, Szászországból malmok villamosítására, magánlakások és egyéb épületek világítási berendezéseinek felszerelésére, valamint a Tramways d’Odessa helységeinek, a torinói kiállítás parkjának és hangversenytermének világítására. A gyár 1878 és 1883 között 575 db ívlámpát és 4626 db izzólámpát szállított Európa számos országába.

A Római Erőmű gépháza Ganz berendezésekkel, 1892-ből
A Porta Pia állomás Bláthy által tervezett transzformátorokkal, 1892-ből

Tudósok, feltalálók, mérnökök

Marcel Deprez

(1843 – 1918) francia mérnök

Munkássága kiemelten a mechanika és a villamosság alkalmazásának területén kiemelkedő. Foglalkozott a villamos energia nagy távolságra való szállításának lehetőségeivel. Elsőként jelentette ki, hogy néhány milliméter átmérőjű vezetőn akár száz lóerőt is képes több kilométerre átvinni.

1886-ban a Francia Tudományos Akadémia tagjává választották. 1890-ben az alkalmazott villamosságtan tanára lett.

Thomas Alva Edison

(1847 – 1931) amerikai elektrotechnikus, feltaláló és üzletember

Írni-olvasni otthon tanult meg, autodidakta módon képezte magát. Távírászként kezdett foglalkozni, tökéletesítette a távírót.

1876-ban, a New York melletti Menlo Parkban alapította meg két munkatársával híres laboratóriumát. Itt születtek meg találmányai. 1093 szabadalom kapcsolódik a nevéhez, melyeket részben egyedül, részben másokkal közösen szabadalmaztatott. Számos találmányát munkatársai ötleteiből fejlesztette tovább. Szénpormikrofonjával megnövelte a Bell-féle telefon hatótávolságát. 1878-ban szabadalmaztatta a mechanikai hangíró és visszajátszó eszközt, a hengeres fonográfot. Ugyanebben az évben kezdett el a szénszálas villamos izzólámpával foglalkozni. 1882-ben üzembe állította a világ első villanytelepét New York-ban. 1889-ben mozgóképvetítőt szerkesztett és tökéletesítette a lúgos nikkel-vas akkumulátort.

Ezernél is több találmánya mellett csak egyetlen, valóban tudományos felfedezés fűződik a nevéhez: a véletlenül tapasztalt „Edison-jelenség”, azaz a termikus emisszió. Az effektusnak csak évtizedekkel később, a rádiók és televíziók korában, az elektroncsövek megalkotásában lett különös jelentősége.

A nevéhez fűződik a „Motion Picture Patents Company” cég létrehozása is, mely a kor 9 legnagyobb filmstúdiójának tömörüléséből született meg (közismert nevén az „Edison Trust”). Hangosfilmmel is kísérletezett. Munkatársai közé tartozott Puskás Tivadar és Nikola Tesla is.

Galileo Ferraris

(1847-1897) olasz fizikus, egyetemi tanár, elektrotechnikus

Tanulmányai elvégzése után a torinoi „Museo Industriale” egyetemi tanára volt. Kiemelten a váltakozóárammal való kutatásai terén kifejtett munkássága jelentős. Sokat kísérletezett a transzformátorral, s ennek segítségével forgó mágneses teret állított elő.

Ferraris, megismerve a Magyar Országos Általános Kiállításon bemutatott Ganz-féle váltakozó áramú elosztórendszert, azon véleményének adott hangot, miszerint a Gaulard-Gibbs rendszer csak egy kielégítő szabályozással oldotta volna meg a villamos erőátvitel problémáját. A Ganz rendszerről tartott előadásában hangoztatta, hogy kifejezetten Zipernowsky-Déri-Bláthy érdemének tartja az energiaátvitel keresett problémájának teljes megoldását. Összehasonlító méréseket végzett a transzformátor és a Gaulard és Gibbs-féle, szekunder generátornak nevezett indukciós készülék között, mellyel egyértelműen eldöntötte a két rendszer versenyét. Szakvéleménye döntő jelentőségű volt, mivel a magyar villamosenergia-ipart a világ élvonalába emelte, s nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Ganz-gyár Olaszországban építhette meg első váltakozóáramú rendszerét.

Különös hangsúlyt fektetett a villamos mérések fontosságára, ezért 1882-ban létrehozta a „School of Electrotechnology with Laboratory”-t.

Johann Sigmund Schuckert

(1846 – 1895) német mérnök, iparos

Németországi tanulmányai után Amerikába ment, ahol Siemens és Edison gyáraiban működött. Visszatérve Németországba, kezdetben Siemens-varrógépek javításával foglalkozott. 1873-ban mechanikai műhelyt alapított, dinamók, mérőműszerek, ívlámpák, kapcsoló-berendezések, világítási eszközök gyártására. 1876-ban önszabályozó ívlámpával végzett kísérleteket. A cégből később nagy elektrotechnikai gyárak fejlődtek ki.

Ernst Werner von Siemens

(1816 – 1892) német mérnök

Az elemi iskola befejezése után gimnáziumban tanult, amelyet nem fejezhetett be, mert a szülők nem engedhették meg maguknak a fiuk taníttatását. Később a magdeburgi hadtest mérnökkarára iratkozott be. 1844-ben a berlini fegyvergyár vezetője lett.

Johann Georg Halske-val együtt tökéletesítette a távírót. 1847-ben, „Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske” néven megalapították a mai Siemens AG. elődjét. A vállalkozás számtalan megrendelést kapott távíróvezetékek kiépítésére.

Több galvanométer-típust tervezett és meghatározta bizonyos anyagok elektromos ellenállását is. Siemens 1866-ban, Jedlik Ányostól függetlenül felfedezte a dinamóelvet, melyet a gyakorlatban is sikeresen alkalmazott. A Porosz Akadémia tagjává választotta és a francia becsületrenddel is kitüntették. Tiszteletére nevezték el az elektromos vezetőképesség SI mértékegységét siemensnek.

Műtárgyak

Őstranszformátor, másolat

1885 szeptember végén készült el a Ganz-gyár Elektrotechnikai Osztályában ez a típusú transzformátor, melynek célja nem a villamos energia továbbítása volt, hanem „csak a feszültség pontos átalakítása, mérés céljára. Gyártás során a 67-es sorszámot kapta.

(lelt.szám: 94.46.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Volt-mérő táblaműszer, EKA, 1953

(lelt.szám: 93.123.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Volt-mérő laborműszer, EKA, 1940 körül

(lelt.szám: 81.72.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Márványtalpú asztali lámpa, 1930 körül

(lelt.szám: 2000.240.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Asztali lámpa, 1960 körül

(lelt.szám: 2010.137.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Feszültségszabályozó, 1910 körül

(lelt.szám: 82.535.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Fogyasztásmérő, 1920 körül

110 V-os, Siemens-Halske gyártmányú fogyasztásmérő.

(lelt.szám: 66.22.1, Műszaki Tanulmánytár gyűjteménye, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Fadobozos hectowattóra számláló, 1910 körül

(lelt.szám: 82.37.1, Műszaki Tanulmánytár gyűjteménye, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Fadobozos kilowattóra számláló, 1910 körül

(lelt.szám: 82.35.1, Műszaki Tanulmánytár gyűjteménye, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Egyfázisú fogyasztásmérő, Ganz Árammérőgyár, 1952

(lelt.szám: 85.85.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

V-mérő hitelesítő műszer, Weston, 1940-es évek

(lelt.szám: 94.18.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Porcelán szigetelő, Zsolnay, 1930-as évek

(lelt.szám: 79.497.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Kábelmetszet, 1940-es évek

(lelt.szám: 96.49.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Hordozható kapacitás és szigetelésmérő, 1930-as évek

(lelt.szám: 82.49.1, MMKM Elektrotechnikai Gyűjtemény, kiállítva az Elektrotechnikai Múzeum „Töltődj fel! utazó kiállításában)

Részlet a kiállításból

Kísérletek

A Ganz-féle rendszer szemléltetése

A feszültség-átalakítás egészen a Ganz gyár Elektromos Osztályán végzett kutatómunka sikeréig nem volt megoldott az elektrotechnikában. A kiállításban látható őstranszformátor-másolat eredeti példánya 1885-ben ismertette meg a közönséget a feszültség-átalakítás lényegével és a hozzá tartozó berendezéssel, melyet a magyar mérnökök (Bláthy Ottó Titusz, Déri Miksa, Zipernowsky Károly) transzformátornak neveztek el. A berendezés a nevében hordja műszaki tartalmát: feszültséget alakít át, jelen esetben 220 Voltot kisebb, 24 Voltos szintre, de a rendszer másik irányban is működik.